Še ne tako dolgo nazaj so skoraj vsi uporabljali trdo milo, saj je to veljalo za najboljše, bilo pa je tudi najbolj dostopno. Še vedno pa velja to, da je trdo milo najboljše za telo in za obraz, saj je narejen iz boljših in koži bolj prijaznih sestavin. Na voljo so tako trda kot tudi tekoča mila. Mila so narejena in dopolnjena z različnimi dodatki. Pri sami uporabi je potrebno paziti na sestavo, saj namreč nočete, da milo vašo kožo izsuši ter tako poškoduje kožno bariero.
Zgodovina mila
Legenda pravi, da ko je človek pričel uporabljati ogenj, je takrat izumil tudi prvo milo. Pravijo, da naj bi se ta zamisel človeku bolj kot ne zgolj posrečila in da naj bi milo nastalo po popolnem naključju. V začetku ko so mila še nastajala, so uporabljali podobne sestavine kot jih danes in to so: pepel, lug in maščobo. Recept za milo pa so poznali tudi že v starem Babilonu, njihov recept pa je glasil takole: 1 liter olja je potrebno zmešati s petkratno količino pepelike in to kuhati vsaj 3 do 4 ure.
Mila so kuhali praktično povsod po svetu. Vsak narod je izdelal milo po svojih receptih, tako so nastala tudi mila z najrazličnejšimi dodatki, vonji ter oblikami.
Maščobe za milo
Dejstvo je, da se da praktično iz vsakega olja ali pa maščobe narediti milo. Potrebno je biti pozoren samo na to koliko je dodanega luga, da se sama maščoba umili. K milu se lahko dodajo tudi različni dodatki, kot so: negovalna olja, barvila, dišave, razna zelišča in ostali dodatki.
Negovalna olja se dodajajo predvsem proti koncu izdelave, saj tako ne izgubijo svojih učinkovin in dobrih lastnosti. Barvila, ki se uporabljajo pri izdelovanju mil, vsaj pri naravnih, so povsem naravna in varna ter primerna za našo kožo.